Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

WARSZAWIACY: Ślub i dziecko dopiero przed trzydziestką. Coraz więcej rozwodów

› bieżące ponad rok temu    2.06.2016
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. pixabay

Pierwsze dziecko w wieku 28,4 lat a ślub tuż przed trzydziestką. Takie są tendencje w Warszawie i na całym Mazowszu - wynika z badań stołecznego urzędu statystycznego.

W 2014 r. średni wiek kobiet z Mazowsza rodzących pierwsze dziecko wyniósł 28,4 lat - to o osiem miesięcy później niż w 2010 r. Mieszkańcy regionu odkładają także ślub, pan młody w 2014 r. miał średnio 29,2 lata, a panna młoda - 27,1 - wynika z badania Urzędu Statystycznego w Warszawie.

W 2014 r. liczba dzieci i młodzieży na Mazowszu wyniosła 1 mln 43 tys., w ciągu pięciu lat (2010-2014) zmniejszyła się o ponad 8 tys. Przed dwoma laty dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowiły niecałe 20 proc. ogółu mieszkańców. Najwięcej dzieci, 22-23 proc., mieszkało w powiecie wołomińskim, piaseczyńskim, garwolińskim, ostrołęckim, radomskich i legionowskim.  

Zmniejszanie się liczby dzieci i młodzieży jest spowodowane przede wszystkim niską dzietnością kobiet (liczba urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę), której poziom nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń - zaznacza Urząd. W latach 2010-2014 r. współczynnik dzietności kształtował się na poziomie 1,45-1,33, a optymalny poziom zapewniający zastępowalność pokoleń to 2,10-2,15. 

Ponadto kobiety coraz później decydują się na potomstwo. W 2014 r. średni wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko wyniósł 28,4 lat, w 2010 r. było to 27,6 lat. Najpóźniej na dziecko decydują się kobiety z wyższym wykształceniem - 29,6 lat, cztery lata wcześniej było to 28,9 lat. 

- Bardzo ciekawie wygląda struktura narodzin kolejnych dzieci - mówił w środę przedstawiając wyniki badań Tomasz Zegar z Urzędu Statystycznego w Warszawie. Co prawda w strukturze rodzin przeważają te z jednym dzieckiem, ale populacja jedynaków maleje. 

- Jeżeli kobieta już decyduje się na dziecko, to coraz częściej decyduje się na drugie i kolejne. Udział rodzin z dwójką dzieci wzrasta, tak samo jak z trójką, czwórką i więcej - powiedział Zegar. 

Jednocześnie coraz więcej dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich - w 2010 r. z takich związków urodziło się 16,6 proc. dzieci, w 2014 r. ten odsetek wyniósł już 19,8 proc.  

- Rosnący współczynnik dzietności pozamałżeńskiej może oznaczać, że coraz większa liczba rodzin jest tworzona przez związki partnerskie, ale też wzrasta liczba matek samotnie wychowujących dzieci, albo są to po prostu rodziny niepełne - wyjaśnił Zegar.  

Jak dodał niepokojący jest również wzrost liczby rozwodów. W 2014 r. rozwodem rodziców zostało dotkniętych prawie osiem tysięcy dzieci. Najczęściej rozwodzą się małżeństwa z jednym dzieckiem lub bez dzieci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni częściej odkładają decyzję o zawarciu związku małżeńskiego. W 2014 r. średni wiek statystycznego pana młodego wyniósł 29,2 lat, a panny młodej 27,1 lat. Nowożeńcy obu płci byli starsi o prawie rok niż nowożeńcy w 2010 r.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kasia
ponad rok temu ocena: 100%  2
Chciałam mieć kolejne dziecko ale właśnie straciłam prace w szkole bo mi pan burmistrz zlikwidował etat. Dziękuję burmistrzu. Na pewno będę stać za tobą murem.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kabaty Zielone
ponad rok temu ocena: 80%  1
Młodzi ludzie boją się decydować na dziecko z powodu braku stabilności, obaw o utratę pracy, braku wsparcia państwa i wielu innych niedogodności. Polki, które wyjadą do UK rodzą dwa razy więcej dzieci !
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji