Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-TrzejMuszkieterowie(6)-od-05-10-do-07-11-2017
B-1-POP-RADIO

Ursynów stolicą Francji. Rusza „Tydzień francuski”!

› bieżące 13 dni temu    10.10.2017
Marta Siesicka-Osiak
komentarzy 5 ocen 13 / 77%
A A A
Justyna BaczJustyna Bacz fot. arch. artystki

Projekcje filmów, koncerty i wykłady. To wszystko w ramach trzeciego już cyklu narodowego na Ursynowie. Do tej pory mogliśmy jesienią obcować z kulturą włoską i hiszpańską, teraz przyszedł czas na Francję!

W maju wśród mieszkańców Ursynowa została przeprowadzona sonda, dzięki której wybrano kraj będący tematem przewodnim tegorocznego tygodnia narodowego. Spośród propozycji przedstawionych przez mieszkańców padło na Francję – kraj o ogromnym bogactwie kulturowym, historycznym i kulinarnym.

„Tydzień francuski na Ursynowie” potrwa od 15 października przez cały kolejny tydzień. Będą filmy, koncerty i wykłady. Wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część trzeba się jednak zapisać lub odebrać wejściówkę – szczegóły poniżej.

Polska-Francja

- Francuska kultura jest w Polsce bardzo popularna. Jestem przekonany, że wymagający ursynowscy melomani docenią nasze wybory muzyczne. Nie zabraknie doskonałego francuskiego kina, ale także ciekawych spotkań z autorami piszącymi o Francji. Chciałbym, aby nasz „Tydzień francuski” rozbudził w mieszkańcach Ursynowa apetyt na częstsze obcowanie z niezwykle interesująca i bogatą kulturą Francuzów – mówi burmistrz Łukasz Ciołko.

O tym, że Polacy są miłośnikami kultury francuskiej, wie także Justyna Bacz – piosenkarka i lingwistka, autorka wielu tłumaczeń piosenek francuskich na język polski. Podczas „Tygodnia Francuskiego” wystąpi ze swoim recitalem „Dalida – pieśń miłości – chant d'amour”.

Sale na koncertach Justyny Bacz zawsze są pełne. Artystka upatruje przyczyny w tym, że francuska muzyka, zarówno klasyczna, jak utwory Edith Piaf, jak i nowoczesna – ZAZ, wciąż mają u nas słuchaczy.

- Związki Polski i Francji mają swoją długą historię. W naszym języku jest mnóstwo zapożyczeń, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dla tych, którzy biegle nie znają języka francuskiego, tłumaczę teksty. To daje odbiorcom możliwość nie tylko słuchania muzyki i melodii języka, ale też rozumienia treści – tłumaczy artystka.

Kino po francusku

Tydzień narodowy otworzy w niedzielę maraton filmowy w Domu Sztuki „Na poważnie i dla śmiechu – oblicza kina francuskiego”, podczas którego będziemy mogli poznać się bliżej z najnowszą francuską kinematografią, zarówno w wersji komediowej „Paryż na bosaka”, jak i dramatycznej „Frantz”.

"Paryż na bosaka" w reżyserii Dominique'a Abela i Fiony Gordon, to zabawna i wzruszająca opowieść, nawiązująca do tradycji kina francuskiego - od burleski Chaplina po twórczość francuskich klasyków komedii. Opowiada o przygodach ekscentrycznej dziewczyny, która poszukuje w Paryżu swej zaginionej ciotki.

"Frantz" to zdecydowanie bardziej wymgająca pozycja, w reżyserii jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców kina francuskiego - François Ozona. Ukazuje skomplikowane relacje uczuciowe między dwojgiem młodych ludzi po I wojnie światowej. Nakręcony w większości w technice czarno-białej.

- W tygodniu francuskim nie zabraknie akcentów kulinarnych - zapowiada burmistrz Ciołko. - Podczas mini maratonu francuskiego kina w przerwie pomiędzy filmami, zaprosimy na typowo francuski poczęstunek z serami i winem.

Dalida - patronka tygodnia francuskiego

„Dalida. Skazana na miłość”, tegoroczna produkcja, zostanie wyświetlony w Multikinie w środę. Poznamy dramatyczne losy boskiej femme fatale – Dalidy. Film powstał z okazji 30.rocznicy śmierci artystki, która dziś jest uważana za prekursorkę multikulturowości w sztuce.

Dalida, jest także główną bohaterką wyjątkowego koncertu, który odbędzie się w czwartek. Usłyszymy m.in. "Gigi l’Amoroso", "Paroles, paroles" czy "Besame mucho" w interpretacji Justyny Bacz i gościnnie - Sergio Bettasa.

- O przygotowaniu programu w oparciu o twórczość Dalidy myślałam od dawna. Mobilizacją była obchodzona w tym roku 30. rocznica jej śmierci. Zbiegło się to w czasie z premierą filmu o jej życiu, który zresztą miał w Polsce premierę tego samego dnia co mój recital – opowiada Bacz.

- Piosenki Dalidy odzwierciedlają kolejne etapy jej życia, zależało mi na pokazaniu jej jako wspaniałej i bardzo wszechstronnej artystki. Na jej wyjątkowość miało na pewno wpływ pochodzenie - Włoszka urodzona w Egipcie, która osiadła w Paryżu. Stąd, oprócz tych śpiewanych po polsku w moim tłumaczeniu, w czasie koncertu pojawią się utwory w języku francuskim, włoskim i arabskim - dodaje.

Nieśmiertelna Piaf

Podczas obchodów tygodnia francuskiego nie może zabraknąć ikony francuskiej sceny Edith Piaf. W sobotę zespół Triodeon zabierze nas w muzyczną podróż po świecie artystki „Mon amour - piosenki i powieść Edith Piaf”, a w niedzielę obejrzymy spektakl „Trzy razy Piaf” w reżyserii Artura Barcisia.

Patronem medialnym "Tygodnia Francuskiego na Ursynowie" jest portal Haloursynow.pl. Poniżej informacje na temat możliwości uzyskania wejściówek na poszczególne wydarzenia. Więcej w Kalendarzu imprez na Ursynowie.

PROGRAM TYGODNIA FRANCUSKIEGO NA URSYNOWIE:

Niedziela, 15 października, godz. 17:00

 • projekcja filmu „Paryż na bosaka” (2016), reż. Dominique Abel I Fiona Gordon
 • Dom Sztuki SMB “Jary”, ul. Wiolinowa 14, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 11.10 od godz. 18:00

Niedziela, 15 października, godz. 19:30

 • projekcja filmu Frantz (2016), reż. François Ozon
 • Dom Sztuki SMB “Jary”, ul. Wiolinowa 14, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 11.10 od godz. 18:00

Poniedziałek, 16 października, godz. 19:00

 • projekcja filmowa “Teatr Comédie-Française - Cyrano de Bergerac”
 • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60, bezpłatne karty wstępu na projekcję do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 od 15.10 od godz. 18:00

Poniedziałek, 16 października, godz. 19:00

 • koncert “C’est si bon”, wyk.Chris Schittulli – wokal; Bogdan Hołownia – piano
 • Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 3, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 11.10 od godz. 18:00

Wtorek, 17 października, godz. 19:00

 • projekcja filmowa “Czym chata bogata!” (2017), reż. Philippe de Chauveron
 • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60, bezpłatne karty wstępu na projekcję do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 od 16.10 od godz. 18:00

Środa, 18 października, godz. 19:00

 • projekcja filmowa “Dalida. Skazana na miłość” (2017), reż. Lisa Azuelos
 • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60, bezpłatne karty wstępu na projekcję do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 od 17.10 od godz. 18:00

Czwartek, 19 października, godz. 19:00

 • koncert “Dalida – pieśń miłości – chant d’amour”, wyk. Justyna Bacz – śpiew, scenariusz i tłumaczenia piosenek, gościnnie: Sergio Bettas – śpiew i zespół muzyczny pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego
 • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60
 • Aby wziąć udział w losowaniu dwóch jednoosobowych kart wstępu na koncert, w terminie 12–15 października wyślij zgłoszenie na adres: bilety.kultura@ursynow.pl.W tytule e-maila wpisz BACZ oraz swoje NAZWISKO i IMIĘ. Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie wylosowane, 16 października otrzymasz e-mail z informacją o terminach odbioru kart wstępu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Karty odbierzesz na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, upoważnij pisemnie do odbioru inną pełnoletnią osobę.
 • Nie zostałeś wylosowany? 19 października sprawdź, ile kart nie zostało odebranych – informacja dostępna w Urzędzie Dzielnicy Ursynów od godz. 10. Nieodebrane karty wstępu zostaną rozdane 19 października o godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy.

Piątek, 20 października, godz. 19:00

 • spotkanie z Joanną Nojszewską, dyskusja wokół książki “Klucz francuski”
 • Ursynoteka Wypożyczalnia nr 139, al. Komisji Edukacji Narodowej 21, wstęp wolny

Piątek, 20 października, godz. 19:00

 • Jacques Offenbach “Orfeusz w piekle”, reż. Dariusz Niebudek, w rolach głównych śpiewacy Teatru Muzycznego Arte Creatura
 • Dom Kultury SMB „Imielin”, ul. Dereniowa 6, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 18.10 od godz. 18:00

Sobota, 21 października, godz. 11:00

 • wykład “Francja – elegancja. Krajobrazy od Alp po Morze Śródziemne”, wygłosi mgr Robert Szewczyk
 • Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, wstęp wolny

Sobota, 21 października, godz. 13:00

 • wykład “Platerowe imperium – firma rodziny Fraget" wygłosi Aleksandra Kresowska
 • Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, wstęp wolny

Sobota, 21 października, godz. 17:00

 • koncert “Mon amour – piosenki i opowieść o Edith Piaf”, wyk. Triodeon
 • Ursynoteka Wypożyczalnia nr 34 ul. 6 Sierpnia 23, wstęp wolny

Sobota, 21 października, godz. 18:00

 • koncert “Przeboje piosenki francuskiej”, wyk.Jan Jakub Należyty
 • Dom Kultury SBM „Stokłosy”, ul. Lachmana 5, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 19.10 od godz. 18:00

Niedziela, 22 października, godz. 19:00

 • spekatakl: “Trzy razy Piaf”, reż. Artur Barciś
 • Dom Sztuki SMB “Jary”, ul. Wiolinowa 14, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 18.10 od godz. 18:00
+ 10 głosów: 13 (77%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ warurs
9 dni temu ocena: 100%  5
Saska Kępa ma ulicę Francuską a Ursynów ma tylko Kempę i taka jest różnica
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowiain
12 dni temu ocena: 90%  4
Ursynów mógł być całkiem atrakcyjną dzielnicą - zaprojektowany przez wybitnego architekta, dobrze skomunikowany i zaludniony przez wykształconych ludzi. Niestety samowola dewelorperów, którzy zdewastowali Kabaty podchodząc pod sam rezerwat, a teraz zabudowują ostatnie skwery pomiędzy na gierkowskich osiedlach doprowadziła do tego, że jest i będzie coraz gorzej. No i wpuszczenie tranzytu spod Warszawy, a do tego chamusie z WPI rozjeżdzający KEN jakby po swojej plaży jeździli quadami.
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ apendix
12 dni temu ocena: 78% 3
Samowolka deweloperów nie była by możliwa, gdyby nie przychylność platformy obywatelskiej :(
~ kwejk
12 dni temu ocena: 30%  2
Ursynów jest jak Francja. Udaje coś czym nigdy nie było i nie będzie a prawda taka że jesteśmy slumsem i sypialnią tego miasta niczym więcej.
odpowiedz oceń komentarz 3 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ apendix
12 dni temu ocena: 75% 1
To chyba z Projektu Ursynów jesteś, co'nie?