Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BONAVERBA-23-09-do-23-10-2017
B-1-POP-RADIO

Spłonęło mieszkanie staruszki po udarze. Sąsiedzi ruszyli z pomocą

› bieżące 2 miesiące temu    4.08.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 12 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. SK

W kilkanaście minut starsza i schorowana mieszkanka Ursynowa została bez dachu nad głową. 70-letnia pani Janina, która mieszka w bloku przy Dunikowskiego jest po udarze. Sąsiedzi zaangażowali się w pomoc poszkodowanej kobiecie. 

Do pożaru doszło w ostatnią niedzielę. Po godz. 16:30 córka pani Janiny opuściła mieszkanie matki przy ul. Dunikowskiego 7. Zrobiła pranie, przygotowała posiłek i wróciła do siebie. Godzinę później zaczął się dramat. Mieszkanie stanęło w płomieniach - powodem najprawdopodobniej było spięcie instalacji elektrycznej.

- To musiała być potężna siła, skoro wszystko działo się tak gwałtownie i szybko. Całość trwała może 15 minut - opowiada Marzena, córka pani Janiny.

Kuchnia spłonęła doszczętnie, pokoje mają czarne ściany. Temperatura, jaką wytworzył pożar była tak wysoka, że stopiły się obudowy okien, żarówki a wyposażenie mieszkanie jest w opłakanym stanie. 

W czasie gdy zaczynał się ten dramat na szczęście pani Janina była na balkonie - to prawdopodobnie uratowało jej życie. Unoszące się kłęby dymu zauważył sąsiad z góry. Zainterweniował. Zbiegł do mieszkania kobiety otworzył drzwi i z miejsca zorientował się, że pożar jest zbyt poważny, by dał radę go ugasić. Straż pożarna dotarła do mieszkania przed godz. 18:00. Niestety niewiele dało się uratować. W najlepszym stanie jest największy pokój - choć i tam ściany są czarne a okno uszkodzone.

Pani Janina ma 70 lat, jest po udarze mózgu. Od ponad dekady mieszka sama, choć córka regularnie ją odwiedza i wspiera. Teraz zabrała matkę do swojego mieszkania. - Nie chcę jej tu zabierać, bo pęknie jej serce. To całe jej życie. Zawsze pomagała innym i nie była obojętna na cierpienie bliźnich. Mieszka tu od 1978 roku - dodaje córka, Marzena.

W mediach społecznościowych ruszyła akcja, która ma pomóc pani Janinie wyremontować zniszczone mieszkanie.  Ani jej, ani rodziny nie stać na konieczny remont.

- Może ktoś robił remont i zostały mu jakieś worki z cementem, resztki farby, cokolwiek, może zalegają Wam jakieś niepotrzebne meble? Cokolwiek? Każda pomoc mile widziana - zaapelowała do internaturów Beata Czarkowska, która podjęła się koordynacji akcji.

Odzew jest ogromny - ktoś oferuje farby, ktoś inny pomoc w uprzątnięciu czy przekazaniu używanych mebli. 

- Powinienem mieć jakieś gładzie i kleje, mogę też pomóc w robocie, auto do transportu też się znajdzie - pisze internauta Antoni. - Mebli co prawda nie posiadam, ale pomalować mieszkanie lub posprzątać mogę bardzo chętnie - dodaje Zuzanna.

Swoją pomoc wczoraj zaoferowała też spółdzielnia "Jary". Jej prezes Piotr Janowski zadba o szybkie podłączenie prądu oraz postawienie kontenera na śmieci. Ursynowscy strażacy chcą pomóc w wynoszeniu spalonych rzeczy.

Deklaracje przekazania sprzętów, mebli czy innego wyposażenia dla pani Janiny można wysyłać do Beaty Czarkowskiej mailowo: beataczarkowska.art@gmail.com. Pani Beata podkreśla, że nie zbiera pieniędzy a tylko rzeczy. Poszukiwane są też ekipy remontowe, które za niedużą opłatą są gotowe przeprowadzić remont w mieszkaniu starszej pani.

VIDEO: Tak wygląda mieszkanie pani Janiny po pożarze

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pika
2 miesiące temu ocena: 100%  12
Pożar to straszna tragedia, traci się nie tylko mieszkanie, ale także wszystkie pamiątki - straty, których nie da się "wyremontować". Jesteśmy sercem z naszą sąsiadką.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pH+
2 miesiące temu 11
To nie w ramach złośilowści, tylko chęci pomocy, choć nie jestem z Ursynowa - na olx. codziennie się są niezłe ofert lodówek, kuchenek, mebli, materiałów budowlanych za darmo. Mogę wyszukiwać, rezerwować, bo trzeba szybko reagować, jeśli coś dobre, prawie nowe. Ale muszę wiedzieć, co i komu przekazać.
~ Jolka
2 miesiące temu ocena: 67%  10
Dzięki za nazwanie osoby w wieku Maryli Rodowicz staruszką.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Beata
2 miesiące temu ocena: 100%  9
Skąd w Was ludzie tyle zawiści ? Organizujemy materiały remontowe i ekipę. I jeżeli jest taka potrzeba to sąsiadkę również pomożemy. Córka 1.5 roku temu straciła męża. Nie chcesz pomagac to nie pomagaj, ale najpierw poznaj sytuację a później się wypowiadaj. Pozdrawiam i nie życzę nikomu żeby sie znalazł w takiej sytuacji.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Buffalobarman
2 miesiące temu ocena: 100%  8
CZARKOWSKA ty to jesteś jednak złote serduszko każdemu pomożesz :* OLA widzę też się udziela. :* deklaracja PANA Antoniego szlachetna i godna podziwu!!!! Powodzenia :] Wierzę że wspólnie uda się pomóc seniorce :)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mm
2 miesiące temu ocena: 33%  7
dyb Jak łatwo jest oceniać innych i włazić z buciorami w ich życie .....nie każdego stać na ubezpieczenie mieszkania .Stała się tragedia
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ niewierze
2 miesiące temu ocena: 20% 6
Poważnie???? Ubezpieczenie to grosze w porównaniu z potencjalnymi stratami, jeśli ktoś z premedytacją się nie ubezpiecza aby przyoszczędzić to powinien ponosić pełne tego konsekwencje w razie takiej sytuacji.
~ sąasiad
2 miesiące temu ocena: 100%  5
Pomocy w remoncie potrzebują również sąsiedzi z parteru mieszkający pod spalonym mieszkaniem. Cała woda z gaszonego mieszkania spłynęła do nich niszcząc meble, urządzenia, podłogi, itp. To rodzina niezamożna a zniszczenia są nie mniejsze niż w spalonym mieszkaniu.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bobek
2 miesiące temu ocena: 0% 4
Racja, ale kto by sie nimi przejmowal. Niech radza sobie sami.
~ gość
2 miesiące temu ocena: 0%  3
Haloursynów brawo! dni po pożarze pierwsze info...
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ debenek
2 miesiące temu ocena: 100% 2
Przeciez artykul jest o akcji pomocy a nie o pozarze
~ dyb
2 miesiące temu ocena: 0% 1
taka dobra córka, ale mieszkania matce nie ubezpieczyła. Straty lokatorów są też ogromne