Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BONAVERBA-23-09-do-23-10-2017
B-1-POP-RADIO

Rzeźba świętego w sercu blokowiska. "Powstała, by wyciszyć spór" VIDEO

› sylwetki 2 miesiące temu    4.08.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 6 ocen 19 / 95%
A A A
 fot. SK

Na skwerku przy Meander 23, w samym sercu ursynowskiego blokowiska, stanęła ludowa rzeźba świętego Franciszka. Wykonał ją w prezencie dla sąsiadów uznany artysta Eugeniusz Kozak na konarze drzewa, które wycięto podczas remontu kanalizacji. Świątek stanął pośród bloków nieprzypadkowo. Miał za zadanie uspokoić zaogniony konflikt na osiedlu.

O skwerek pomiędzy Meander 23 a Braci Wagów 20 poróżnili się mieszkańcy. Podchody między właścicielami psów a tymi, którzy chcieli zachować czystość na trawniku zaostrzały się. Ponoć dochodziło nawet do rękoczynów i przypadków rozrzucania trutek na psy.

Eugeniusz Kozak - mieszkający w sąsiednim bloku uznany artysta (autor m.in. pomnika kościuszkowca czy pierwszego warszawskiego pomnika prezydenta Starzyńskiego a także setek tablic i płaskorzeźb w całej Polsce) postanowił działać.

- Stwierdziłem: Nie tędy droga! I postanowiłem zrobić coś, co załagodzi te ostre targi - opowiada w rozmowie z Haloursynow.pl. A ponieważ jest rzeźbiarzem, decyzja nie mogła być inna. Na skwerku musi stanąć święty! Padło na św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt i krzewiciela pokoju. 

- Była tu wymiana rur, trafiła się okazja zdobycia korzenia drzewa na postument. I tak to się zaczęło - mówi pan Eugeniusz. 

Prace nad świątkiem rozpoczęły się kilka tygodni temu, niedawno rzeźba stanęła na osiedlu. Święty Franciszek czuwa już nad skwerkiem. I chyba daje radę.

- Jak widać wszystko się zieleni, jest spokojnie, pieski biegają, więc Franciszek zadziałał - podkreśla z dumą artysta. 

Teraz pan Eugeniusz skupia się na wykończeniu postumentu - konserwuje drzewo, by nie zjadły go robaki. Samemu Franciszkowi nic nie grozi - jest wykonany z różowego mahoniu brazylijskiego, którego polskie robaki nie cierpią.

Sąsiedzi są zachwyceni nowym mieszkańcem osiedla. - Bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że będzie tu nad nami wszystkimi czuwał! - śmieje się pani Marzena. - To ozdoba osiedla - dodaje pan Andrzej.

Co prawda dzięki świętemu z Asyżu spoglądającemu na osiedle, spory o psy ucichły, ale rozgorzała za to inna dyskusja. Ogrodzić rzeźbę czy nie? 

- Trzeba ogrodzić, bo pieski obsikają i poniszczą. Może jakieś kwiaty posadzić? Ładnie by było... - przekonuje pana Eugeniusza starsza kobieta z okolicy. Artysta jest jednak innego zdania. Świętego nic nie ruszy! Zapewnia, że postoi tu i posłuży nam jeszcze wiele, wiele lat.

VIDEO: Rzeźbiarz Eugeniusz Kozak o św. Franciszku przy Meander

+ 18 głosów: 19 (95%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ socjalista emeryt
2 miesiące temu ocena: 42%  6
Państwo świeckie -terefere! Widać jak się upowszechnia zabobon, ciemnote i kult bożków. W tym kraju jeszcze pogaństwa nie wykorzeniono. Władzunia się kłania i klęka, a naród ciemny jak za Mieszka tak ciemny za Jarosława.
odpowiedz oceń komentarz 8 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elaTe
2 miesiące temu ocena: 75%  5
Wycofuję zdanie na temat aureoli, napisałam to przed obejrzeniem (i wysłuchaniem) wideo. Rzeźba jest piękna. Przed wojną wiele kamienic miało swojego "świątka", bardzo wiele powstało w czasie wojny. Mnóstwo przetrwało do dzisiaj, wystarczy pochodzić po Pradze, ale w Śródmieściu też jest jeszcze sporo różnych kapliczek i figur z tamtych lat. Na Ursynowie mamy wielu wspaniałych plastyków, może w ramach "uczłowieczania" kamiennej pustyni znaleźliby się naśladowcy Pana Eugeniusza i w innych osiedlach. Może i tam ustałyby wszelkie spory:)
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HannaŻet
2 miesiące temu ocena: 100%  4
Przepiękna rzeźba i wspaniały pomysł. Złote serce ma Pan Eugeniusz Kozak :) Nie mieszkam w tym rejonie, ale cieszę się, że mamy takiego artystę na Ursynowie. I mam nadzieję, że św. Franciszek emanować będzie na całą dzielnicę, swoją mocą czynienia przyjaźni między ludźmi i zwierzętami. Oby tak trwało każdego dnia. Dziękuję Panie Eugeniuszu :)
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ STEFEK Z URSYNÓW
2 miesiące temu ocena: 100%  3
Brawo Panie Egeniuszu, jest Pan wspaniałym człowiekiem, jak patrzę na Pana cudowną rzeźbę to aż, serce mi się raduje. Dziękuję!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elaTe
2 miesiące temu ocena: 33%  2
Brawo! Fantastyczny pomysł!. Muszę koniecznie pójść zobaczyć Tylko jeszcze aureola nad głową by się może przydała, żeby było widać, że to Święty.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ esimonas
2 miesiące temu ocena: 67% 1
Wspanialy pomysl i piękna rzeźba. A dla pana socjalisty drobna sugestia - poza marksizmem i leninizmem istnieją też inne nauki, którymi się pan pewnie nie skalal, polecam ogólny zarys historii sztuki. Może wtedy przestanie pan wypisywać dyrdymaly jak z ciemnogrodu.