Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

Rower na klatce schodowej? Do 500 zł mandatu!

› bieżące 2 miesiące temu    5.09.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 0 ocen 10 / 100%
A A A
Rower - trzymać w domu czy na klatce?Rower - trzymać w domu czy na klatce? fot. pixabay.com

Sąsiedzi z Dembowskiego 6 poróżnili się z powodu rowerów na klatce schodowej. Jedna strona twierdzi, że ma prawo przechowywać tam jednoślady, bo to przecież przestrzeń wspólna. Druga - stanowczo protestuje, mówiąc o zagrożeniu pożarowym i utrudnieniach w codziennym funkcjonowaniu pozostałych mieszkańców. Kto ma rację?

Mieszkańcy bloku przy ul. Dembowskiego 6 nie mogą dojść do porozumienia. Część z nich oburza się na rowery, które są przypinane na klatce schodowej. Twierdzą, że to im przeszkadza, ale przede wszystkim nie jest zgodne z przepisami. 

- Zostawiałem tutaj rower od dawna i wcześniej nie było problemu, sąsiadce nagle zaczęło to przeszkadzać. To jest przestrzeń wspólna i mam prawo z niej korzystać - komentuje Jacek, mieszkaniec. Inni są przeciwnego zdania.

Z formalnego punktu widzenia jednoślady nie powinny być przetrzymywane na klatkach schodowych.

- Chodzi przede wszystkim o ochronę - jest zakaz przetrzymywania na klatkach materiałów łatwopalnych - rowery mają elementy, które w wypadku pożaru mogą się zająć. Do tego dochodzi bezwzględny zakaz blokowania dróg ewakuacyjnych. - mówi bryg. mgr inż. Ireneusz Kopczyński z wydziału kontrolno-rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Spółdzielnie mają jednak prawo ustalać własne zasady - oczywiście przy zachowaniu podstawowych norm bezpieczeństwa. 

- W czasie kontroli pod względem bezpieczeństwa ustalono, że można trzymać rower na klatce, jeżeli nie blokuje drogi ewakuacyjnej. Jeśli nie ma żadnych zaburzeń w ruchu i komunikacji pozostałych mieszkańców, nie robimy z tego problemu - mówi Dariusz Urbaniak ze spółdzielni mieszkaniowej "Jary".

Rowery powinniśmy więc trzymać w piwnicach, mieszkaniach lub specjalnie do tego wyznaczonych pomieszczeniach - o ile takie są. A jeśli na na korytarzu - to tak, by nie blokować przejść.

- Oczywiście jest różnica między trzymaniem rowerów na końcu korytarza, w ślepym zaułku a blokowaniem przejścia i łamaniem przepisów przeciwpożarowych. W drugim wypadku można dostać mandat do 500 złotych - dodaje bryg. Kopczyński.

+ 10 głosów: 10 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (17)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sezon
2 miesiące temu 17
A wiecie że w przypadku kradzieży roweru z klatki schodowej nie ostaniecie odszkodowania. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży ovejmuje również piwnicę ale nie klatkę schodową, więc się zastanówcie gdzie lepiej trzymać rower
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lis
2 miesiące temu ocena: 100%  16
ja tez ostatnio kupilem i trzymam w piwnicy :)
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ reklo
2 miesiące temu ocena: 0%  15
A gdzie mam trzymać? Czekam na jesienne przeceny i kupuję Indianę i zamierzałem właśnie trzymać na klatce. U nas sąsiedzi tak robią...
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
2 miesiące temu 14
A jeśli chodzi o materiały łatwopalne na klatkach, to w starych blokach na Imielinie podłogi na piętrach są wyłożone linoleum (czy jak to się tam nazywa). W razie poźaru strach pomyśleć.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kolobee
2 miesiące temu ocena: 0%  13
Jak zwykle wszystko wszystkim przeszkadza.
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mańka
2 miesiące temu ocena: 96%  12
Koniec graciarni na korytarzach i klatkach schodowych!!! Dodatkowe przedmioty na korytarzu i klatce schodowej utrudniają utrzymanie porządku osobom będącym za to odpowiedzialnymi, negatywnie wpływają na walory estetyczne (nikt nie chce mieć przed drzwiami graciarni). Koniec graciarni, korytarz wolny dla strażaka!!! Jest pożar, dym, wysoka temperatura. Ktoś może wpaść na rower, przesunąć go tak, że inni będą się o niego potykać i odnieść obrażenia. Rowery posiadają wiele części, które mogą się zapalić. Płonące opary wytwarzają toksyny, które mogą pozbawić przytomności, a zasnuwając korytarz utrudniają akcję ratowniczą. Rower to duży pojazd, kawał metalu,gumy i tworzyw sztucznych. Generalnie przepisy mówią, że na korytarzach i klatkach schodowych nie może być nic, co umożliwiałoby ewakuację, a w razie pożaru zmieniało w wielką kulę ognia wydzielającą trujący dym. Więcej kontroli!!! Oby "Polak nie był mądry po szkodzie!!!
odpowiedz oceń komentarz 26 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ strażak
2 miesiące temu ocena: 100% 11
Więcej kontroli organów odpowiedzialnych - upomnieć, a następnie karać!!!
oceń komentarz 13 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Admirał
14 dni temu 10
już dobrze :) wszystko dobrze :) Pozdrawiam :)
~ b0b
2 miesiące temu ocena: 16%  9
Gdyby spółdzielnie nie oszczędzały na drzwiach do wózkarni i piwnic to by większość osób trzymała tam rowery. Najtańsze drzwi + zamek za dychę to żadne zabezpieczenie. Pewnie dlatego piwnice i wózkarnie są tak łatwym i częstym łupem dla złodziei. Swego czasu spółdzielnia w moim bloku co najmniej raz do roku wymieniała wyłamane przez złodziei wkładki do drzwi. Po kilku latach zmienili drzwi na stalowe i dali porządny zamek i kradzieże ustały.
odpowiedz oceń komentarz 5 27
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursyn
2 miesiące temu ocena: 98%  8
A może SM Stokłosy popatrzyłaby co mieszkańcy trzymają na klatkach. Na przykład stare drewniane szafki, których albo żal wyrzucić, albo nie chce się do śmietnika wynieść.
odpowiedz oceń komentarz 44 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
2 miesiące temu ocena: 100% 7
Taki to nasz obyczaj.
oceń komentarz 12 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sońka
2 miesiące temu ocena: 90%  6
Są wózkarnie i piwnice. Tam powinno się trzymać rowery czy wózki. Kto może to też na balkonie. Na klatkach jest zakaz trzymania rowerów.
odpowiedz oceń komentarz 37 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mańka
2 miesiące temu ocena: 100% 5
Zgadzam się. Kupując samochód zawsze myślimy, gdzie będziemy go garażować, podobnie powinno być z rowerem!
oceń komentarz 26 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mańka
2 miesiące temu ocena: 100% 4
W moim bloku jest rowerownia, a i tak lokatorzy przechowują rowery na klatce schodowej. Przestrzeń wspólna to nie graciarnia!!!
oceń komentarz 25 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pi
2 miesiące temu ocena: 0% 3
Mańka - klatki są różne, czasem miejsca jest więcej, czasem mniej. Jeśli (przed czy po zakupie) uznamy, że rower nie będzie przeszkadzał - nie widzę problemu. Rower to nie grat... Sońka - w artykule wyraźnie napisano, że to zależy od spółdzielni, więc nie uogólniaj, że jest zakaz. Na balkonie rower niszczeje (deszcz, mróz). Kwestia bezpieczeństwa (piwnica/wózkownia/klatka) jest dyskusyjna. Porządny rower najlepiej trzymać w garażu albo w mieszkaniu, tańszy wedle uznania i konkretnego przypadku. Nie chciałbym nikogo urazić, ale moim zdaniem jeśli rower nie utrudnia korzystania z klatki, czepianie się tego to trochę nadgorliwość. Bądźmy dla siebie choć trochę wyrozumiali, to nie boli :)
oceń komentarz 0 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obserwator
2 miesiące temu ocena: 100%  2
To prawda rowery na klatce schodowej utrudniają w codziennym funkcjonowaniu zwłaszcza gdy są zaparkowane bez wyobraźni.
odpowiedz oceń komentarz 43 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ karol
2 miesiące temu ocena: 97% 1
Dodatkowo kiepsko to wyglada. Korytarz to nie graciarnia.
oceń komentarz 37 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji