Antyspam
REKLAMAA1-TrzejMuszkieterowie(11)-od-14-12-2017-do-07-02-2018

(KT)

REKLAMA

Recepta na stres, poprawa nastroju, nauka prawidłowego oddechu i kojący ruch wśród drzew. Tak właśnie wyglądają czwartkowe zajęcia z qigong w parku przy Bażantarni. Ćwiczenia to próba "opanowania energii życiowej". Tę starożytną, chińską technikę z powodzeniem zaszczepia na Ursynowie Kluboteka Dojrzałego Człowieka. 

Qigong składa się z dwóch słów - "qi" oznacza energię życiową, zaś "gong" to perfekcyjne opanowanie czegoś. W pewnym uproszczeniu chiński qigong nazwiemy więc mistrzowskim posługiwaniem się energią życiową. 

- Ćwiczenia mają już kilka tysięcy lat. Według chińskiej tradycji jesteśmy częścią natury i w każdej chwili naszego życia czerpiemy energię wszechświata. Ta porusza się w meridianach, czyli w kanałach - w ciele znajduje się ich gęsta sieć - mówi Hanna Kwiatkowska, instruktorka qigong. 

W naszej kulturze energia jest ignorowana, często wręcz zbywana ironicznym uśmieszkiem. Jednak ćwiczący przyznają, że qigong rzeczywiście wpływa na ich życie. Dotlenia organizm, wycisza, pokrzepia, dodaje sił i wigoru. Ćwiczenia nie są wymagające fizycznie, choć, aby poczuć energetyczny przepływ, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad.

- Ważne jest to, żeby się wyciszyć i w trakcie ćwiczeń nie myśleć o codziennych problemach, bolączkach i trudach - dodaje Hanna Kwiatkowska. 

Wczorajsze ćwiczenia miały w sobie pierwiastek magiczny. Kiedy mieszkańcy w skupieniu oddawali się powolnym ruchom, wśród nich krążył barwny motyl. Siadał na rękach, przy twarzach i... tkwił bez ruchu, jakby też brał udział w zajęciach i uczył się pobierania i wykorzystania własnej energii.

Qigong pojawił się w dzielnicy dzięki pomysłowi Kluboteki Dorosłego Człowieka, którą finansowo wsparła dzielnica.

- Zależało nam, żeby zaproponować mieszkańcom takie ćwiczenia w wakacje. W środy spotykamy się na "śmiechowanie", czwartki poświęcamy na chiński qigong. Zwykle przychodzą osoby starsze, ale zapraszamy wszystkich bez wyjątku - mówi Magda Dąbrowska, prezes Fundacji Kluboteka Dojrzałego Człowieka.

Zajęcia potrwają do końca wakacji - choć pożegnalne spotkanie odbędzie się już we wrześniu. Kolejne spotkania z energią życiową i błogim ruchem na łonie natury odbywać się będą we wszystkie czwartki wakacji. Ćwiczenia są bezpłatne.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ ĆWICZENIA:

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarz

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kamil 3 4 miesiące temuocena: 0% 

  Chińczyki do afryki. Ursynów tylko dla Lublina! Czysty biały Ursynów stolicą Warszawy!

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~Matka 2 4 miesiące temu

  Brawo kobietki, ruch to zdrowie!

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~tutejsza 1 4 miesiące temu

  Brawo Dziewczyny! Ja tu nie widzę "osób starszych" :)

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.1166 sekundy
REKLAMAA2-NEONOWKA-tydzien-od-14-12-do-21-12-2017