Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-DaGrasso-od-01-10-2017-do-31-12.2017
B-1-POP-RADIO

Relaks po chińsku, czyli Qigong w Parku Przy Bażantarni! FOTO

› bieżące 2 miesiące temu    28.07.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
16 zdjęć fot. KT

Recepta na stres, poprawa nastroju, nauka prawidłowego oddechu i kojący ruch wśród drzew. Tak właśnie wyglądają czwartkowe zajęcia z qigong w parku przy Bażantarni. Ćwiczenia to próba "opanowania energii życiowej". Tę starożytną, chińską technikę z powodzeniem zaszczepia na Ursynowie Kluboteka Dojrzałego Człowieka. 

Qigong składa się z dwóch słów - "qi" oznacza energię życiową, zaś "gong" to perfekcyjne opanowanie czegoś. W pewnym uproszczeniu chiński qigong nazwiemy więc mistrzowskim posługiwaniem się energią życiową. 

- Ćwiczenia mają już kilka tysięcy lat. Według chińskiej tradycji jesteśmy częścią natury i w każdej chwili naszego życia czerpiemy energię wszechświata. Ta porusza się w meridianach, czyli w kanałach - w ciele znajduje się ich gęsta sieć - mówi Hanna Kwiatkowska, instruktorka qigong. 

W naszej kulturze energia jest ignorowana, często wręcz zbywana ironicznym uśmieszkiem. Jednak ćwiczący przyznają, że qigong rzeczywiście wpływa na ich życie. Dotlenia organizm, wycisza, pokrzepia, dodaje sił i wigoru. Ćwiczenia nie są wymagające fizycznie, choć, aby poczuć energetyczny przepływ, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad.

- Ważne jest to, żeby się wyciszyć i w trakcie ćwiczeń nie myśleć o codziennych problemach, bolączkach i trudach - dodaje Hanna Kwiatkowska. 

Wczorajsze ćwiczenia miały w sobie pierwiastek magiczny. Kiedy mieszkańcy w skupieniu oddawali się powolnym ruchom, wśród nich krążył barwny motyl. Siadał na rękach, przy twarzach i... tkwił bez ruchu, jakby też brał udział w zajęciach i uczył się pobierania i wykorzystania własnej energii.

Qigong pojawił się w dzielnicy dzięki pomysłowi Kluboteki Dorosłego Człowieka, którą finansowo wsparła dzielnica.

- Zależało nam, żeby zaproponować mieszkańcom takie ćwiczenia w wakacje. W środy spotykamy się na "śmiechowanie", czwartki poświęcamy na chiński qigong. Zwykle przychodzą osoby starsze, ale zapraszamy wszystkich bez wyjątku - mówi Magda Dąbrowska, prezes Fundacji Kluboteka Dojrzałego Człowieka.

Zajęcia potrwają do końca wakacji - choć pożegnalne spotkanie odbędzie się już we wrześniu. Kolejne spotkania z energią życiową i błogim ruchem na łonie natury odbywać się będą we wszystkie czwartki wakacji. Ćwiczenia są bezpłatne.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ ĆWICZENIA:

Relaks po chińsku, czyli qigong w parku przy Bażantarni! FOTO
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kamil
2 miesiące temu 3
Chińczyki do afryki. Ursynów tylko dla Lublina! Czysty biały Ursynów stolicą Warszawy!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matka
2 miesiące temu 2
Brawo kobietki, ruch to zdrowie!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tutejsza
2 miesiące temu 1
Brawo Dziewczyny! Ja tu nie widzę "osób starszych" :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji