Antyspam
REKLAMAA1-CUK-od-14-12-2017-do-14-02-2018
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 lipca 2017, 12:09 komentarzy 7

(SGGW)

REKLAMA

Po apelach o otwarcie Parku Natolińskiego i skarpy pod Pałacem Krasińskich, przyszła pora na Centrum Wodne SGGW. Ursynowski radny domaga się otwarcia tego obiektu dla mieszkańców. Uczelnia twierdzi, że to niemożliwe, choć 7 lat temu zarzekała się, że centrum będzie otwarte.

Centrum Wodne SGGW to malowniczy teren u zbiegu Nowoursynowskiej i Ciszewskiego. Znajdują się tam oczka wodne i ciekawa roślinność, pomosty, sztuczna rzeka, miejsce, w którym można podglądać życie fauny i flory pod wodą. Jednak obiekt zbudowany został nie w celu rekreacji a prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych. Mimo to radny Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa domaga się szerszego udostępnienia obiektu. Zwłaszcza, że przed powstaniem Centrum Wodnego SGGW obiecywała, że będzie ono dostępne dla mieszkańców.

- Jestem głęboko przekonany, że publiczna, najbardziej renomowana uczelnia o profilu przyrodniczym w Polsce ale i zapewne w Europie będzie zainteresowana, aby otworzyć swoje podwoje dla mieszkańców, którzy będą mogli podziwiać teren przylegający do Centrum Wodnego, a tym samym uczelnia będzie nadal realizowała swoją dobrą współpracę z ursynowską społecznością - pisze w interpelacji radny.

Postulaty otwarcia Centrum Wodnego pojawiały się już po zakończeniu budowy - w 2010 roku. Wówczas władze uczelni tłumaczyły, że jest to niemożliwe ze względu na waruni dofinansowania unijnego. Chodzi o tzw. okres trwałości, który dla tej inwestycji wynosił 5 lat. Oznacza to, że przez taki czas obiekt może być wykorzystywany tylko przez beneficjentów - czyli studentów i naukowców. Ten okres jednak minął - dlatego Lenarczyk apeluje o rozważanienie otwarcia obiektu dla publiczności.

Władze SGGW nie mają dobrych wieści. - Projekt uzyskał zwiększenie dofinansowania i dalej jest objęty okresem trwałości, którego koniec obecnie przypada na 21 kwietnia 2021 roku - odpowiada rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. Wiesław Bielawski. Z otwarcia więc nici - Centrum Wodne, które mogłoby być kolejnym na Ursynowie miejscem relaksu połączonego z nauką, zostanie za kratami.

Rektor dodaje, że w Centrum Wodnym na co dzień prowadzone są zajęcia i badania a odwiedziny publiczności mogą "przeszkadzać". Niemniej uczelnia często zaprasza uczniów podstawówek do odwiedzin. Dla mieszkańców Centrum otwierane jest tylko w czerwcowe i wrześniowe Dni Otwarte SGGW - na zapisy.

Co ciekawego można zobaczyć w Centrum Wodnym? M. in. sztuczną rzekę, zlewię górską, studnię, modele budowli hydrotechnicznych. Całość obrazuje obieg wody w środowisku i jest przydatna w badaniach m.in. nad powodziami. Jak na razie obiekt można zwiedzić wirtualnie - na stronach SGGW.

ZOBACZ CENTRUM WODNE SGGW NA ZDJĘCIACH:

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarz

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ASA 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  Jeżeli to obiekt naukowy to powinien pozostać zamknięty.

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~Imielinczyk 6 4 miesiące temuocena: 25% 

  Tereny kampusów innych uczelni są otwarte dla wszystkich; dlaczego więc akurat ten fragment kampusu SGGW pozostaje zamknięty? Trochę zaufania do mieszkańców Ursynowa!

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~Czubak 5 4 miesiące temuocena: 75% 

  To trochę tak, jakby ktoś ci po warsztacie pracy chodził.

  Edytowany: 4 miesiące temu

  oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~Moi 4 4 miesiące temuocena: 75% 

  Pan burmistrz, radni, będą forsować każdą głupotę byle tylko zostać wybranym w następnej kadencji. Można wydawać pozwolenia na budowębloków pod ogrodzeniem stacji końcowej metra, a następnie protestować, można wydawać pozwolenia na budowę bloków bez miejsc postojowych, a następnie likwidować zieleń pod parkingi, bo następne wybory, można budować czteropasmową drogę bez celu (przynajmniej jawnego). Można żądać dostępu do "urządzeń" dydaktycznych SGGW, wszystko można ! Można ludziom wszystko wmówić, że to się należy. Czy jest szansa, ze Ci ludzie zrozumieją jaką powinni pełnić funkcję wobec mieszkańców ?

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~Klementyna 3 4 miesiące temuocena: 29% 

  Ojej moje dzieci były by przeszczęśliwe. One kochają wodny świat. Otwórzcie go na ludzi!

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~V 2 4 miesiące temuocena: 62% 

  Szkoda, nawet nie wiedzialam, ze jest takie piekna miejsce na Ursynowie.

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
 • ~-ryży 1 4 miesiące temuocena: 62% 

  Ten pomysł jest tak głupi, że mógł się wydostać głowy otwartej tak szeroko, że nic w niej nie zostało, bo wszystko wywiał wiatr. Serio weź się stuknij w łeb Panie Lenarczyk.

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.1457 sekundy
REKLAMA