Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BONAVERBA-23-09-do-23-10-2017
B-1-POP-RADIO

Otworzyć Centrum Wodne SGGW? Radny apeluje, uczelnia nie zostawia złudzeń

› bieżące 2 miesiące temu    25.07.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 7 ocen 3 / 100%
A A A
9 zdjęć fot. SGGW

Po apelach o otwarcie Parku Natolińskiego i skarpy pod Pałacem Krasińskich, przyszła pora na Centrum Wodne SGGW. Ursynowski radny domaga się otwarcia tego obiektu dla mieszkańców. Uczelnia twierdzi, że to niemożliwe, choć 7 lat temu zarzekała się, że centrum będzie otwarte.

Centrum Wodne SGGW to malowniczy teren u zbiegu Nowoursynowskiej i Ciszewskiego. Znajdują się tam oczka wodne i ciekawa roślinność, pomosty, sztuczna rzeka, miejsce, w którym można podglądać życie fauny i flory pod wodą. Jednak obiekt zbudowany został nie w celu rekreacji a prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych. Mimo to radny Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa domaga się szerszego udostępnienia obiektu. Zwłaszcza, że przed powstaniem Centrum Wodnego SGGW obiecywała, że będzie ono dostępne dla mieszkańców.

- Jestem głęboko przekonany, że publiczna, najbardziej renomowana uczelnia o profilu przyrodniczym w Polsce ale i zapewne w Europie będzie zainteresowana, aby otworzyć swoje podwoje dla mieszkańców, którzy będą mogli podziwiać teren przylegający do Centrum Wodnego, a tym samym uczelnia będzie nadal realizowała swoją dobrą współpracę z ursynowską społecznością - pisze w interpelacji radny.

Postulaty otwarcia Centrum Wodnego pojawiały się już po zakończeniu budowy - w 2010 roku. Wówczas władze uczelni tłumaczyły, że jest to niemożliwe ze względu na waruni dofinansowania unijnego. Chodzi o tzw. okres trwałości, który dla tej inwestycji wynosił 5 lat. Oznacza to, że przez taki czas obiekt może być wykorzystywany tylko przez beneficjentów - czyli studentów i naukowców. Ten okres jednak minął - dlatego Lenarczyk apeluje o rozważanienie otwarcia obiektu dla publiczności.

Władze SGGW nie mają dobrych wieści. - Projekt uzyskał zwiększenie dofinansowania i dalej jest objęty okresem trwałości, którego koniec obecnie przypada na 21 kwietnia 2021 roku - odpowiada rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. Wiesław Bielawski. Z otwarcia więc nici - Centrum Wodne, które mogłoby być kolejnym na Ursynowie miejscem relaksu połączonego z nauką, zostanie za kratami.

Rektor dodaje, że w Centrum Wodnym na co dzień prowadzone są zajęcia i badania a odwiedziny publiczności mogą "przeszkadzać". Niemniej uczelnia często zaprasza uczniów podstawówek do odwiedzin. Dla mieszkańców Centrum otwierane jest tylko w czerwcowe i wrześniowe Dni Otwarte SGGW - na zapisy.

Co ciekawego można zobaczyć w Centrum Wodnym? M. in. sztuczną rzekę, zlewię górską, studnię, modele budowli hydrotechnicznych. Całość obrazuje obieg wody w środowisku i jest przydatna w badaniach m.in. nad powodziami. Jak na razie obiekt można zwiedzić wirtualnie - na stronach SGGW.

ZOBACZ CENTRUM WODNE SGGW NA ZDJĘCIACH:

Otworzyć Centrum Wodne SGGW? Radny apeluje, uczelnia nie zostawia złudzeń
fot. REDAKCJA
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ASA
2 miesiące temu ocena: 100%  7
Jeżeli to obiekt naukowy to powinien pozostać zamknięty.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielinczyk
2 miesiące temu ocena: 25%  6
Tereny kampusów innych uczelni są otwarte dla wszystkich; dlaczego więc akurat ten fragment kampusu SGGW pozostaje zamknięty? Trochę zaufania do mieszkańców Ursynowa!
odpowiedz oceń komentarz 2 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czubak
2 miesiące temu ocena: 75% 5
To trochę tak, jakby ktoś ci po warsztacie pracy chodził.
~ Moi
2 miesiące temu ocena: 75%  4
Pan burmistrz, radni, będą forsować każdą głupotę byle tylko zostać wybranym w następnej kadencji. Można wydawać pozwolenia na budowębloków pod ogrodzeniem stacji końcowej metra, a następnie protestować, można wydawać pozwolenia na budowę bloków bez miejsc postojowych, a następnie likwidować zieleń pod parkingi, bo następne wybory, można budować czteropasmową drogę bez celu (przynajmniej jawnego). Można żądać dostępu do "urządzeń" dydaktycznych SGGW, wszystko można ! Można ludziom wszystko wmówić, że to się należy. Czy jest szansa, ze Ci ludzie zrozumieją jaką powinni pełnić funkcję wobec mieszkańców ?
odpowiedz oceń komentarz 12 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Klementyna
2 miesiące temu ocena: 29%  3
Ojej moje dzieci były by przeszczęśliwe. One kochają wodny świat. Otwórzcie go na ludzi!
odpowiedz oceń komentarz 4 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ V
2 miesiące temu ocena: 62%  2
Szkoda, nawet nie wiedzialam, ze jest takie piekna miejsce na Ursynowie.
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ -ryży
2 miesiące temu ocena: 62%  1
Ten pomysł jest tak głupi, że mógł się wydostać głowy otwartej tak szeroko, że nic w niej nie zostało, bo wszystko wywiał wiatr. Serio weź się stuknij w łeb Panie Lenarczyk.
odpowiedz oceń komentarz 16 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji