Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017
B-1-POP-RADIO

Aleja Brzozowa. Duma Zielonego Ursynowa! FOTO

› bieżące 2 miesiące temu    30.07.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A

Przy ul. Ludwinowskiej znajduje się przyrodnicza duma zielonej części Ursynowa. Aleja Brzozowa dobrze prezentuje się o każdej porze roku, ale teraz jest najpiękniejsza!

Szpalery drzew jednego gatunku zawsze robią wrażenie. Aleję kasztanową czy aleję lipową przy Moczydłowskiej znają wszyscy ursynowianie. O alei brzozowej na Zielonym Ursynowie słyszało niewielu, a zasługuje ona na podziw. 

Położona jest na prywatnej działce - dziś przy dojeździe do nowego osiedla - przy Ludwinowskiej 30 - kilkaset metrów od Puławskiej. Tworzy ją 57 dorodnych brzóz mających ok. 45-50 lat. Charakterystyczne ubarwienie tego gatunku w zwielokrotnionej postaci tworzy imponujący widok!

Aleja została uznana za pomnik przyrody Uchwałą nr 472 Rady Gminy Warszawa-Ursynów z 10 kwietnia 2001 r. Ochroną objęto brzozy brodawkowate rosnące w dwóch rzędach wzdłuż drogi dojazdowej do nieruchomości Ludwinowska 30. Inicjatorem uznania alei za pomnik przyrody był ówczesny właściciel nieruchomości - Krzysztof Znamierowski, który prawdopodobnie sam posadził drzewa. Wystąpił o to już w 1999 roku, wskazując, że drzewa mają 30 lat, są dorodne i tworzą piękny akcent krajobrazowy.

W 2000 roku ochrony odmówił Wojewódzki Konserwator Przyrody, więc taką uchwałę wprowadziła ówczesna gmina. Dziś brzozowym pomnikiem przyrody opiekuje się Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy.

 ZOBACZ ALEJĘ BRZOZOWĄ PRZY LUDWINOWSKIEJ:

Oto duma Zielonego Ursynowa!
fot. REDAKCJA
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bunia
2 miesiące temu 1
jak słodko - prawie jak na Karczunkowskiej od roku https://www.youtube.com/edit?o...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji